تکنولوژی

گوشی بالای 300 یورو وارداتش ممنوع شد!

چند مدته که درگیر گرانی های پی در پی گوشی های موبایل هستیم، گرانی هایی که به دنبال بالا رفتن ارز و طلا و شیوع ویروس کرونا شاهد بودیم. همه این ها به کنار، اکنون واردات گوشی بالای 300 یورو هم ممنوع شد و ارز اختصاص داده شده برای این دستگاه ها لغو شده است. اما دلیل اجرای این قانون چیست؟

رضا عالیان سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل، در مصاحبه با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به ممنوعیت واردات گوشی های موبایل با قیمتی فراتر از ٣٠٠ یورو، گفت: مصوبه‌ای را کمیته ارزیابی تخصیص ارز که متشکل از اعضای بانک مرکزی است، اعلام کرده که به گوشی های تلفن همراه با نرخ بالای ٣٠٠ یورو ارز اختصاص داده نمی شود.

وی اعلام کرد: این عدم تخصیص هم شامل واردات گوشی های مسافری هم واردات تجاری می شود. دلیل این امر این است که به واردات موبایل ٢ میلیارد و ٤٠٠ میلیون یورو ارز تخصیص داده شده، اما امسال به دلیل شرایط ارزی کشور، کمبود ارز و برنگشتن ارز حاصل از صادرات با مشکل مواجه هستیم. و به ناچار این میزان ارز را با کاهش 40 درصدی به مبلغ 1.5 میلیارد یورو کاهش داده ایم.

همچنین اعلام نمود گوشی های بالای 300 یورو حدود 10 تا 15 درصد نیاز کشور را شامل می شوند.

عالیان تصریح کرد: بنابراین تخصیص ارز به ٨٥ درصد نیاز بازار اختصاص یافته است و در حال حاضر تصمیم گرفته شده تا زمانی که شرایط ارزی کشور به حالت عادی بازگردد، بر اساس این مصوبه عمل کنند و جلوی واردات موبایل بالای ٣٠٠ یورو گرفته شده است. آیا این قانون باعث بالاتر رفتن قیمت گوشی های موبایل نمی گردد؟مخصوصا گوشی های موبایل بالای 300 یورو

از طرفی دیگر اکثر گوشی های 5G بالاتر از 300 یورو می باشند. با توجه به وعده وزیر ارتباطات در خصوص راه اندازی شبکه 5G در کشور چطور قرار است این دو مسئله را باهم ادغام کرد؟

ابراهیم درستی در گفت‌وگو با ایلنا در مورد خبر ممنوعیت واردات گوشی با ارزش بالای 300 یورو گفت: امروزه تلفن همراه به نوعی در سبد خانوارها قرار دارد و بنابراین لازم است تا براساس قدرت خرید مردم تصمیم‌گیری شود. در حال حاضر نزدیک به 75 درصد گوشی‌های موجود در بازار زیر 300 یورو است اما گردش مالی 25 درصدی باقیمانده با این 75 درصد برابری می‌کند.

مشاهده سایر اخبار تکنولوژی و فناوری روز دنیا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا