تکنولوژی

شارژ سریع؛ مفید یا مضر برای گوشی های موبایل؟

Fast Charging

امکان شارژ سریع گوشی موبایل یا تبلت تکنولوژی نسبتا جدیدی است که کمک میکند زمان کمتری را برای فول شارژ شدن دستگاه مورد نظر صرف کنیم. اما همه گوشی های موبایل یا گجت های مختلف، از یک نوع شارژ سریع استفاده میکنند؟ آیا استفاده از این تکنولوژی برای باتری گوشی های مضر است؟ چگونه بفهمیم گوشی فست شارژ است؟ سوالات متفاوتی در این زمینه در ذهن مخاطبین و خریداران ما در این زمینه شکل گرفته است که در این مطلب قصد داریم به توضیح جامع در زمینه شارژ سریع (Fast Charging) بپردازیم. پس در صورتی که قصد خرید گوشی موبایل فست شارژ را دارید یا می خواهید بدانید آیا گوشی شما از فست شارژ پشتیبانی میکند یا خیر؟ این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

مفهوم شارژ سریع

خروجی شارژر ها با دو فاکتور اصلی آمپراژ و ولتاژ اندازه گیری می شود. آمپراژ در واقع میزان جریان الکتریسیته ایی است که از شارژر به سمت باتری گوشی شما فرستاده می شود. ولتاژ به قدرت این جریان الکتریکی گفته می شود. و اختلاف پتانسیل الکتریکی را تعیین میکند. حاصل ضرب آمپراژ که بر حسب آمپر (A) است در ولتاژ که بر حسب ولت (V) محاسبه می شوند، وات یا توان خروجی شارژر مشخص می شود. برای مثال اگر آداپتور گوشی شما 9 ولت و 2 آمپر است، پس توان خروجی آن برابر 18 وات می باشد. در حالت کلی هرچه این میزان توان خروجی بیشتر باشد باتری دستگاه مورد نظر شما سریع تر شارژ خواهد شد.

کمپانی های مختلف برای افزایش سرعت شارژ گوشی های موبایل این مقادیر را تغییر می دهند تا به توان بالاتری در خروجی شارژر ها دست یابند. در اکثر مواقع مقدار ولتاژ توسط شرکت های سازنده بالاتر می رود تا میزان آمپراژ.

چگونه بفهمیم گوشی فست شارژ است

چگونه بفهمیم گوشی فست شارژ است؟

خروجی پورت های استاندارد USB 3.0 برای بیشتر دستگاه های پوشیدنی کوچک مانند انواع هندزفری، ساعت و … برابر با 5 ولت و 1.0 آمپر می باشد. درحالیکه گوشی های موبایل میتوانند از 5 ولت و 1.0 آمپر تا مقادیر بسیار بالاتر را پشتیبانی کنند که بستگی به نوع سخت افزار موجود در گوشی مورد نظر است. برای فست شارژ خواندن آداپتور یک دستگاه بایستی حداقل از ولتاژ 5 ، 9 و 12 یا بالاتر استفاده شود و میزان جریان خروجی را به 3 آمپر یا بالاتر برسانند. توجه کنید که دستگاه شما تنها به میزان قدرت مدار شارژ خود میتواند از توان شارژر استفاده کند نه بیشتر پس اگر مدار شارژ گوشی موبایل شما تا نهایتا 15 وات میتواند شارژ دریافت کند و شما شارژر قوی تری را به آن متصل کنید نباید انتظار شارژ سریعتری را از آن داشته باشید.

انواع شارژ سریع

شارژ سریع در اپل (Apple Fast Charging)

آداپتور شارژ سریع اپل

شارژرهای اپل همیشه توان بسیار کمی در شارژ باتری گوشی های آیفون داشتند اما بعد از ارائه آیفون 8 و فناوری فست شارژ در این گوشی ها همه چیز تغییر کرد. شاید دلیل اینکه اپل خیلی دیر تر از برند های دیگر این تکنولوژی را به آیفون های خود اضافه کرد، وسواس روی ایمنی فرآیند شارژ دستگاه هایش داشته است. بهرحال اگر آیفون 8 یا بالاتر دارید خوشحال باشید، آیفون شما از تکنولوژی شارژ سریع پشتیبانی میکند.

منبع: pcmag

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا